Intymność pacjenta

Prawo do poszanowania intymności pacjenta w gabinecie dentystycznym, jest bardzo ważnym aspektem życia prywatnego. Jednak pobyt w szpitalu bądź w gabinecie lekarskim, nie zawsze jest miłym doświadczeniem dla pacjenta. Zdarza się tak często, dlatego, że leczenie na NFZ jest bezpłatne, a zabiegi wykonywane są bez znieczuleń i bardzo niestarannie. Warto pamiętać, że zarówno w prywatnych jak i państwowych gabinetach dentystycznych, pacjent ma prawo poprosić o znieczulenie nawet gdy ma do niego dopłacić.

Brak szacunku dla pacjenta, to już pierwszy aspekt naruszania intymności pacjenta a co za tym idzie naruszania praw z artykułu karnego. Ale żeby uniknąć takich przypadków, zarówno lekarz jak i pacjent muszą być wobec siebie fair.

Jednak od jakiegoś czasu Rzecznik Praw Pacjenta ma pełne ręce roboty, wpływają do niego skargi na lekarzy dentystów, którzy nie tylko źle wykonują swoją pracę, ale także chcą za to dostać dość wysokie honorarium, które należy im się tylko wtedy, gdy praca jest wykonana zgodnie z procedurą.